Mikrobiota jelitowa jest niezwykle istotna w ludzkim organizmie, jest regulatorem trawienia, odgrywa ważną rolę w syntezie i wchłanianiu składników odżywczych i metabolitów – w tym kwasów żółciowych, lipidów, aminokwasów, witamin (syntezuje witaminy z grupy B:

  • B12 -najwięcej znajdziemy w produktach zwierzęcych (mięsie, rybach)
  • B9 – surowych warzywach liściastych np. szpinak, sałata, kapusta,
  • H czyli BIOTYNA – wątrobie wołowej, drożdżach piwnych, żółtku jaj,
  • B1- produktach zbożowych i suchych nasionach roślin strączkowych,
  • B2 czyli RYBOFLAWINA w mięsie w wątrobie, fasoli, mleku,
  • PP- w mięsie drobiowym, wieprzowym i wątrobie oraz w przetworach mięsnych,
  • B6- produktach zwierzęcych (mięsie, rybach, produktach mlecznych)
  • B5 – w drożdżach piwnych, otrębach pszennych w rybach,
  • K- w produktach pochodzenia roślinnego.

Flora bakteryjna

Flora bakteryjna w ostatnich latach jest obiektem badań klinicznych, powstają liczne publikacje opisujące związki jednostek chorobowych z dysbiozą jelitową oraz ich mechanizmy. Najsilniej negatywnie na mikrobiotę jelitową wpływają antybiotyki, niesteroidowe leki przeciwzapalne, inhibitory pompy protonowej, silny utrzymujący się stres, alkohol, zanieczyszczenie środowiska i żywności.

W licznych badaniach dysbiozę jelitową stwierdzono u pacjentów z zaburzeniami czynnościowymi przewodu pokarmowego (biegunkami, wzdęciami, zaparciami), w zespole jelita drażliwego- IBS, atopowym zapaleniu skóry oraz w zaburzeniach psychicznych. Dodatkowo znajdziemy liczne doniesienia sugerujące związek zaburzeń mikrobioty jelit z chorobami cywilizacyjnymi np. cukrzycą typu 2, otyłością i nadciśnieniem i ryzykiem wystąpienia zaburzeń układu sercowo-naczyniowego. Jednocześnie rośnie liczba piśmiennictwa dotyczącego związku procesów autoimmunizacyjnych z mikrobiotą jelitową, w chorobach (np. celiakią, cukrzycą typu 1, reumatoidalnym zapaleniu stawów, chorobami zapalnymi jelit).

Dieta

Mając tak liczne powiązania badań nad bakteriami jelitowymi z jednostkami chorobowymi, które na co dzień również analizuję w gabinecie dietetycznym wspomnę o ogromnej roli jaką jest dieta. Dieta to najważniejszy czynnik, który wpływa na profil flory jelitowej (ilościowej i jakościowej ) gdzie istotny jest zarówno rodzaj, jak i skład przyswajanego pokarmu.

Prawidłowe funkcjonowanie mikrobioty jelitowej możemy zapewnić przez odpowiednie dostarczenie błonnika (z warzyw i przetworów zbożowych), polifenoli (np.zielona herbata, ciemne winogrona, jagody, oliwa z oliwek, orzechy, ziarna, kakao, yerba mate ) czy prebiotyków (np. czosnek cebula, cykoria). Najgorsze dla bakterii jelitowych są niedobory lub całkowity brak błonnika w diecie.

Podsumowując zdrowa bogato-odżywcza dieta, właściwy poziom nawodnienia, codzienny ruch oraz spokojny sen to czynniki, które będą sprzyjały naszej mikrobiocie jelitowej, a co za tym idzie pracy całego układu pokarmowego.

Jeśli Twój mikrobiom potrzebuje wsparcia dietą przeciwzapalną serdecznie zapraszam.


mgr Jagoda Powierża