Na powierzchni stawowej po stronie bocznej i przyśrodkowej każdego stawu kolanowego znajdują się półksiężycowate struktury zwane łąkotkami. Zbudowane są z tkanki chrzęstnej włóknistej.
Spełniają szereg funkcji, m.in:
- zapewniają odpowiednie dopasowanie powierzchni stawowych – płaskiej od strony piszczeli i półokrągłych od strony kości udowej,
- pełnią funkcję amortyzującą, stabilizującą oraz umożliwiają niewielkie ruchy rotacyjne przy zgiętym kolanie.
Do uszkodzeń łąkotek dochodzi podczas ostrych urazów, zazwyczaj podczas uprawiania sportów, oraz na skutek sumujących się niewielkich przeciążeń tych struktur, które w efekcie prowadzą do “zmęczenia materiału” i uszkodzeń.
Najczęstszymi objawami urazu łąkotki są:
- ból stawu kolanowego,
- zablokowanie zakresu ruchów – niemożność zgięcia lub wyprostowania kolana,
- obrzęk,
- przeskakiwanie i “trzaskanie” w kolanie.
W zależności od stopnia oraz lokalizacji uszkodzenia podejmuje się decyzje o leczeniu zachowawczym – najczęściej obejmującym szeroko pojętą rehabilitację lub operacyjnym.
Przy niewielkich uszkodzeniach w części łąkotek, które mogą się zagoić samoistnie stosuje się
- odciążenie i oszczędzanie kończyny,
- chłodzenie,
- profilaktykę przeciwobrzękową,
- terapię manualną
- wspomaganie procesu rehabilitacji ćwiczeniami.
Jeśli urazy są rozległe i istnieje ryzyko powstania dalszych uszkodzeń, wtedy podejmuje się decyzję o leczeniu operacyjnym – szyciu lub częściowym usunięciu łąkotki. Po tego typu zabiegu również niezbędna jest odpowiednio prowadzona rehabilitacja, aby zapewnić Pacjentowi bezpieczny i możliwie szybki powrót do pełnego funkcjonowania.