Rehabilitacja i osteopatia uroginekologiczna

Osteopatia ginekologiczna jest zupełnie nową dziedziną medyczną w Polsce. Dyplomowany Osteopata, ukończywszy 5-letnie studia z zakresu medycyny osteopatycznej, może uczestniczyć w doszkalających warsztatach m.in. z ginekologii, urologii, przebiegu ciąży. Osteopata współpracując z lekarzem ginekologiem jest w stanie pomóc na wiele dolegliwości i chorób, uzupełnić i rozszerzyć terapię ginekologiczną. W trakcie pierwszej wizyty osteopata zbiera wywiad medyczny od pacjentki/pacjenta – (historia chorób, okoliczności wystąpienia problemu/bólu) – poświęcenie czasu na rozmowę i zrozumienie problemu umożliwia postawienie prawidłowej diagnozy, znalezienie przyczyny i rozwiązanie problemu.

 

Jesteśmy przyzwyczajeni do powszechności stwierdzenia, że nasz układ szkieletowo – mięśniowy potrzebuje ruchu, dla utrzymania stanu zdrowia potrzebuje ruchliwości – to oczywiste. Jednakowoż nasz układ wewnętrzny, na który składają się trzewia, naczynia krwionośne – tętnice, żyły, naczynia limfatyczne – również potrzebuje ruchu, można też to określić mianem ruchliwości. Narządy wewnętrzne, a w tym konkretnym temacie narządy miednicy mniejszej, są mocowane do szkieletu kostnego tak samo jak mięśnie poprzecznie prążkowane, których praca zależy od naszej woli. Systemami mocującymi są więzadła, ustalającymi położenie i kształt narządu są również powięzi, stanowiące też torebki otaczające narządy. I to co najistotniejsze w odżywieniu narządu, wypełnieniu jego roli – zależy od układu krążenia. To w powięziach, więzadłach przebiegają naczynia krwionośne, limfatyczne i struktury układu nerwowego. Osteopata oceniając konsystencję tkanek dookoła organu, jego więzadeł, powięzi, ruchliwości samego organu w stosunku do innych położonych obok niego jest w stanie wypowiedzieć się czy jego funkcja może być prawidłowo wypełniana. Manualne badanie kliniczne jest zawsze uzupełniane o wcześniej wspomniany wywiad osobowy i specjalistyczne badania laboratoryjne zlecone przez lekarza. Terapeuta Dyplomowany Osteopata, tak jak fizjoterapeuta w przypadku układu ruchu, jest po to by przywrócić prawidłową ruchomość w obrębie macicy, jajowodów, wyeliminować densyfikacje w obrębie tkanek (np. w przypadku endometriozy, ograniczenie zrostów w obrębie macicy) Najczęstszymi pacjentami trafiającymi do Dyplomowanego Osteopaty z umiejętnością prowadzenia osteopatii ginekologicznej są:

– pacjentki w ciąży – u których rozluźnienie więzadeł i powięzi regionu miednicy znacznie zmniejsza lub całkowicie niweluje bóle kręgosłupa lędźwiowego, ponadto techniki tzw. ,,globalnego manewru brzusznego” odciążają stawy biodrowe i pęcherz, terapia limfatyczna skutecznie radzi sobie z obrzękami kończyn dolnych a to tylko część zaburzeń z którymi można skutecznie pracować

– nietrzymanie moczu- poprzez pracę na mięśniach dna miednicy, na kręgosłupie i kości krzyżowej (szczególnie regiony unerwiające narządy podbrzusza) oraz techniki równoważące napięcia na więzadłach i powięziach narządów np. pracując manualnie na więzadle pęcherzowo-pępkowym mamy wpływ na funkcję i ustawienie pęcherza

– innymi zaburzeniami gdzie osteopata może znacznie pomóc są: kokcygodynia, problemy z zajściem w ciążę, endometrioza, bóle podbrzusza niewiadomego pochodzenia.