Staw skroniowo-żuchwowy często bywa przyczyną problemów, w których badania obrazowe często nie wykazują dużych nieprawidłowości. Dzieje się tak ze względu na jego liczne powiązania zarówno ze strukturami układu mięśniowego-szkieletowego jak i układu nerwowego.
Ciężko jest wymienić wszystkie przyczyny występowania zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego. Do najczęstszych z nich zaliczymy:
– wady zgryzu
– Interwencje stomatologiczne (np. Wyrywanie zębów)
– Częste żucie gumy
– Problemy z napięciem języka (skrócone wędzidełko, wady wymowy)
– Wady postawy
Często okazuje się, że to on jest przyczyną bólów zębów, w których stomatolog nie widzi przyczyny. Obecnie pozytywny wpływ pracy manualnej ze stawem zauważają lekarze stomatolodzy oraz ortodonci, zalecając wizyty u fizjoterapeutów jako element wspomagający leczenie ortodontyczne.
Najczęstsze dolegliwości:
* bóle i trzaski stawu skroniowo-żuchwowego
* Bóle głowy
* Zaciskanie zębów
* Bóle zębów
* Ograniczenie i/lub nieprawidłowy tor ruchomości żuchwy
* Zgrzytanie zębami (bruksizm)
* Piski i/lub szumy uszne
* Uczucie zatkanego ucha
* Bóle odcinka szyjnego kręgosłupa
* Bóle i ograniczenia ruchomości barków
Konsekwencje, które niesie ze sobą przewlekły problem okolicy stawu skroniowo-żuchwowego są dla pacjenta dość poważne. Duża ilośc napięć znajdujących się po przedniej stronie ciała wymusza postawę z głową i barkami wysuniętymi ku przodowi.
Zazwyczaj zaczyna się od sporadycznych bóli głowy lub częstego napięcia karku. Niestety, nierozwiązany problem będzie stopniowo angażował inne tkanki. W pierwszej kolejności będą to mięśnie okolicy głowy i szyi, co tylko spotęguje występowanie min. bólów głowy i kręgosłupa szyjnego, a także zaburzenie ruchomości odcinka szyjno-piersiowego kręgosłupa. To z kolei może przyczynić się do szybszego występowania dyskopatii czy problemów z ruchomością barku.
Szczęśliwie, możliwości fizjoterapii w dzisiejszy ch czasach są na prawdę spore. Za pomocą odpowiednio dobranej pracy manualnej jesteśmy w stanie rozluźnić nadmiernie napięte mięśnie oraz wyciszyć pobudzenie układu nerwowego. Zwykle w ciągu kilku wizyt jesteśmy w stanie uzyskać satysfakcjonujące efekty pozwalające znacznie zmniejszyć dolegliwości bólowe naszych pacjentów, a także poprzez zadbanie o odpowiedni rodzaj ćwiczeń domowych zapobiegać nawrotom w przyszłości.