Kto tak naprawdę pracuje ze skoliozą?

Tak szczerze to piszę ten post, żeby pochwalić, ale nie siebie tylko jedną z moich pacjentek, hm…. Może nie jedną. Pacjentka ze zdjęć, które właśnie widzicie. Jest mega dzielna, a ja jestem z niej mega dumna. Bo to co widać na zdjęciu, to nie jest zasługa trafionego fizjoterapeuty od masażyku, który dotknął i zdziałał cud. To zasługa ciężkiej pracy małego dziecka, które niczemu nie było winne. Po prostu ktoś sobie zrobił wyliczankę i skolioza trafiła się jej. To nie jest koniec pracy, jeszcze bardzo długa droga przed nią. Ale jestem z niej tak dumna, że strasznie chciałabym, żeby więcej osób zobaczyło, że się da!

Skolioza może być w regresji, ale nie ot tak, sama z siebie…

Możemy twierdzić, że usuwamy przyczynę skoliozy, bo taką znaleźliśmy – od tego my fizjoterapeuci/osteopaci jesteśmy, ale nie zmienia to faktu, że działa grawitacja, asymetria obciążeń i progres, mimo że już nie ma przyczyny. Tylko dzięki zaangażowaniu i ciężkiej pracy możemy walczyć ze skoliozą u dziecka.

Dementuje to, że dzieci ćwiczą same z siebie. Dementuje też, że jak trafiacie do gabinetu, to fizjoterapeuta przemówi do dziecka i ono zacznie ćwiczyć. Nie jest tak łatwo. Dzieci NIE ćwiczą same z siebie. Ćwiczą tylko, gdy rodzic jest w to zaangażowany. I tak macie racje rodzice. Wam jest ciężej. U Was pociecha nie chce ćwiczyć, krzyczy, leni się, a jak ją dotykacie to wszystko boli i nic nie da się zrobić. Po czym przychodzicie i w gabinecie wszystko jest łatwe i wszystko się da a do tego nic nie boli. Wiem. I za każdym razem, gdy mówicie mi o tym to łączę się z Wami i mentalnie wspieram Was codziennie. Wspieram też dzieci i cierpię z nimi w momencie, jak przychodzą z informacją, że będą miały gorset. Bo wyobraźmy sobie, że to nas ktoś zapakował w plastikową doniczkę, kiedy na zewnatrz jest 30 stopni w cieniu, nie możesz się normalnie położyć, ani nawet założyć butów. Co więcej nie ma mowy o koszulce podkreślającej talię albo sukience. Nic nie pasuje, a latem kiedy jest gorąco Ty masz na sobie poza doniczką 2 koszulki! jedną pod -żeby nie było odparzeń, a drugą na wierzchu, żeby się ludzie nie gapili. I jeszcze grono ludzi próbuje Ci wmówić, że to dla Twojego dobra. a zdjąć to możesz tylko do kąpieli i ćwiczeń. No bo przecież dla Twojego dobra musisz codziennie ćwiczyć jakieś dziwne ćwiczenia. Nie zwykłe brzuszki, czy przysiady, po których chociaż masz ładną figurę, tylko beznadziejnie nudne ćwiczenia. Ach i jeszcze wmawiają Ci, że możesz oddychać tylko jedną stroną ciała i to do tyłu! (PS. da się). Dla Twojego dobra.

Ja osobiście i szczerze nie wiem, czy dałabym radę tak jak daje radę większość moich pacjentów. Paradoksem fizjoterapeutów jest to, że większość z nas nie stosuje się do własnych zaleceń, mimo że znamy konsekwencje. Przepraszam, że jesteśmy w tym hipokrytami.

Co więcej o skoliozie?

Mała rada dla Was, sprawdźcie, czy osoba, do której uczęszcza na fizjoterapię Twoje dziecko, faktycznie pracuje ze skoliozami i wadami postawy. SOSORT ma listę metod, które są faktycznie skuteczne w pracy ze skoliozami. Możecie poprosić, żeby terapeuta przedstawił Wam dyplom. My zadajemy pracę do domu. i podkreślamy, że to Wasza praca jest najważniejsza. Są takie momenty, że u nas dziecko leży na terapii, bo widzimy potrzebę pracy manualnej. Nie bójcie się tego. Ale każdy z nas da Wam już na pierwszej wizycie zalecenia. Dostaniecie dziwne ćwiczenia i będziemy sprawdzali czy razem z dzieckiem je dobrze wykonujecie. To w dobrej wierze 🙂I nie wierzcie fizjoterapeutom, którzy mówią, że skoliozę wyleczą w 3 miesiące. Bardzo mi przykro ale na razie nie inwazyjnie tak się nie da;/ Ale obiecuję, że jak się będzie dało, to nauczę się tego 🙂

To nie jest jedyna moja duma z tego miesiąca, ani z całej pracy fizjoterapeutycznej:) Mam też cudowną pacjentkę, która uciekła w tym miesiącu uchroniła się od operacji dzięki czterem miesiącom sumiennej pracy! Bardzo Wam Gratuluję!

PS. Nie zawsze jest tak kolorowo. Czasem daję z siebie 120% i to nie wystarcza. Na szczęście to jednostki:) Pozdrawiam,

mgr Magdalena Brzezińska

https://somaticmed.pl/magdalena-brzezinska/

SomaticMedRadom, ul.Reja 28 II piętro

Wołomin, ul. Prądzyńskiego 18