Uszkodzenie mięśni stożka rotatorów (SITS), bo o nich mowa – wiele z osób, które zmagają się z problemem bólowym barku często słyszy to stwierdzenie, ale co to jest? Czy ta diagnoza wygląda tak strasznie jak brzmi???

Mięśnie SITS, inaczej zwane pierścieniem (mankietem) rotatorów, pokrywają przednią, tylną oraz górną powierzchnię stawu ramienno-łopatkowego. Jest to struktura powstała ze ścięgien czterech mięśni obręczy barkowej: nadgrzebieniowego, podgrzebieniowego, podłopatkowego i obłego mniejszego. Głównym wspólnym działaniem tych mięśni jest „chwytanie” i przyciąganie stosunkowo dużej głowy kości ramiennej do przyśrodka, przez co przytrzymują ją przy mniejszym i płaskim wydrążeniu stawowym łopatki.

Kiedy SITS ulega uszkodzeniu?

Do uszkodzenia struktury dochodzi w wyniku urazu lub postępujących zmian degeneracyjnych w ścięgnie lub jego przyczepie, np. w przebiegu wykonywania powtarzalnych czynności kończyną górną ustawiona powyżej poziomu. Innym rodzajem uszkodzenia ścięgna jest zwapnienie. Proces zapalny powoduje odkładanie się złogów wapnia wewnątrz ścięgna co objawia się silnym bólem oraz osłabiają jego wytrzymałość.

Podstawą rozpoznania uszkodzenia stożka rotatorów jest wywiad, badanie kliniczne i badania obrazowe. Z badań obrazowych dla oceny stożka rotatorów wykorzystuje się ultrasonografię (USG), badanie rezonansem magnetycznym (MR) i zdjęcie rentgenowskie (RTG).

Hmmmm a co kiedy nie było urazu? Kiedy nie wykonujemy żadnych czynności, które mogą prowadzić do ww. uszkodzenia? Kiedy testy kliniczne wychodzą poprawnie a badania obrazowe nie pokazują nic niepokojącego?  Wtedy należy szukać głębiej… może warto sprawdzić wątrobę?

TAK DOKŁADNIE ból barku (szczególnie prawego) a WĄTROBA??? Jak to połączyć?

Jest to tzn ból rzutowany, czyli odczuwany w zupełnie innym miejscu niż prawdziwa dolegliwość.

W tym wypadku należy pamiętać, że zarówno wątroba, jak i bark mają wspólne unerwienie – tzw. nerw przeponowy.

Masz problem z barkiem i nie potrafisz go rozwiązać? ZAPRASZAM.

mgr Bartłomiej Chmurzyński