Praca zdalna, stres związany z pandemią i niepewne jutro sprawiają, że do naszego gabinetu coraz częściej zgłaszają się pacjenci w związku z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego. Najlepszą metodą na walkę z nimi jest profilaktyka, aktywność fizyczna albo wizyta u fizjoterapeuty/osteopaty.

Spędzając większość czasu w pozycji siedzącej należy pamiętać  o prawidłowej postawie, odpowiednim odżywianiu oraz piciu dużej ilości wody. Dodatkowo, przynajmniej raz na godzinę należy wstać, zrobić kilka skłonów w przód oraz pospacerować.

Najlepszą aktywnością fizyczną jest oczywiście odpoczynek na świeżym powietrzu

Dobrym pomysłem jest bieganie, jazda na rowerze lub spacerowanie. Pamiętajmy przy tym o rozgrzewce przed każdym sportem oraz ćwiczeniach rozciągających.

Przykładowe ćwiczenia:

  • Skłon w przód

Stań w rozkroku, kończyny dolne wyprostowane w stawach kolanowych.Następnie zbliż brodę do mostka, zaokrąglij plecy i pochyl ciało do przodu. Utrzymaj pozycję 15-20 sekund. Następnie powoli prostuj plecy. Powtórz 10x.

  • Rozciąganie mięśni czworogłowych uda

Stań w rozkroku. Prawa kończyna dolna ugięta w stawie kolanowym, nogi złączone. Prawą ręką chwyć prawą stopę i zbliż ją do pośladka. Lewa ręka pomaga w utrzymaniu równowagi. Utrzymaj pozycję 15-20 sekund. Zmień stronę.

  • Rozciąganie mięśni piersiowych

Połóż się na plecach, z małą poduszką/miękkim wałkiem ułożoną między łopatkami lub wzdłuż kręgosłupa. Spleć ręce na karku, głowę połóż luźno. Kończyny dolne ugięte w stawach kolanowych. Spróbuj położyćłokcie na podłodze. Pozycję utrzymaj 30 sekund, powtórz 3-5x

  • Ćwiczenie oddechowe

Usiądź wygodnie, plecy wyprostowane. Weź głęboki wdech nosem wraz z uniesieniem wyprostowanych kończyn górnych, a następnie zrób długi wydech ustami i opuść ręce. Pamiętaj, wydech powinien być 2 razy dłuższy od wdechu. Powtórz ćwiczenie 3-5x.

          Dodatkowo pamiętaj o wizycie u fizjoterapeuty, który znajdzie przyczynę dolegliwości bólowych i pomoże Ci trwale z nimi wygrać.

mgr Katarzyna Gmur