Kręgoszczelina to złamanie zmęczeniowe w kręgu, występuje w miejscu, w którym kręg łączy się z kręgiem powyżej, znanym jako pars interarticularis. (Pars interarticularis to cienki kawałek kości, który łączy górne i dolne segmenty stawów międzywyrostkowych. Łączy kręgi i ułatwia ruch kręgosłupa.)

Złamanie w pars interarticularis może pozwolić kręgowi na wysunięcie się z jego zwykłej pozycji i dociśnięcie lub ściśnięcie rdzenia kręgowego. Jest to kręgozmyk.

Czynniki, które mogą wpływać na osłabienie kręgów, które charakteryzują spondylolizę, obejmują:

W ramach diagnostyki stosuje się zdjęcie RTG w projekcji skośnej, inaczej nazywane zdjęciem ¾. Tylko taka projekcja jest w stanie całkowicie uwidocznić to złamanie.

  • Wada genetyczna – Uważa się, że genetyka odgrywa rolę w niektórych przypadkach spondylolizy. Niektóre dzieci rodzą się z tym schorzeniem kręgosłupa.
  • Nadużycie – Powtarzające się urazy okolicy kręgosłupa mogą również prowadzić do urazów pars interarticularis. Dzieje się tak często u młodych sportowców, którzy często obciążają kręgosłup.

Kręgoszczelina bardzo często pojawia się u młodych sportowców. Charakteryzuje się bólem pleców bez uchwytnej przyczyny. Dlatego zawsze warto konsultować bóle u naszych pociech.

mgr Magdalena Brzezińska