Hydrodekompresja cieśni nadgarstka, znana również jako hydrodysekcja lub hydrouwolnienie, to minimalnie inwazyjna procedura medyczna. Stosowana w leczeniu zespołu cieśni nadgarstka (CTS). CTS to stan, w którym nerw pośrodkowy, który biegnie od przedramienia do ręki przez wąskie przejście w nadgarstku zwane kanałem nadgarstka, zostaje ściśnięty. Może to powodować objawy, takie jak drętwienie, mrowienie i osłabienie dłoni i nadgarstka.

Na czym polega zabieg?

Podczas zabiegu hydrodekompresji niewielka ilość płynu, takiego jak sól fizjologiczna lub lidokaina, jest wstrzykiwana do kanału nadgarstka pod kontrolą USG. Płyn ten pomaga oddzielić i rozluźnić tkankę otaczającą nerw pośrodkowy, zmniejszając nacisk na nerw i łagodząc objawy ZKN. Procedura jest zwykle wykonywana w trybie ambulatoryjnym. Pacjenci zazwyczaj mogą wrócić do swoich normalnych zajęć w ciągu kilku dni.

Czy warto?

Hydrodekompresja cieśni nadgarstka to stosunkowo nowa i rozwijająca się technika. Wykazała obiecujące wyniki w leczeniu CTS, ale nie jest jeszcze powszechnie dostępna. Jej długoterminowa skuteczność jest wciąż oceniana.  Podobnie jak w przypadku każdej procedury medycznej, ważne jest, aby przed poddaniem się leczeniu omówić potencjalne ryzyko i korzyści z wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia.

mgr Magdalena Brzezińska