Cieśń nadgarstka – czy trzeba operować ?

Z reguły NIE!

Ale zacznijmy od początku…

Dla uporządkowania tego o czym piszę – przykładowa definicja, taka medyczna:

„Zespół cieśni nadgarstka to zbiór objawów związany z uciskiem na nerw pośrodkowy przebiegający w kanale nadgarstka. Choroba ta należy do neuropatii uciskowych, co oznacza, że za niekorzystne zmiany w nerwie odpowiada ucisk mechaniczny.”

„Objawami zespołu cieśni nadgarstka są najczęściej nieprzyjemne doznania w okolicy kciuka, palca wskazującego oraz połowy palca serdecznego. Obejmują one mrowienie, drętwienie, dyskomfort. Zazwyczaj dołącza do tego osłabienie mięśni, czasem z ich zanikiem.”

„Metodę leczenia dobiera się w zależności od czasu trwania i zaawansowania choroby. Leczenie zachowawcze obejmuje stosowanie ortez na nadgarstek, wstrzyknięcia glikokorykosteroidów, fizjoterapię, ultradźwięki lecznicze i ćwiczenie jogi.

 „W przypadku braku poprawy przeprowadza się leczenie operacyjne, które jest jedyną metodą pozwalającą na całkowite wyleczenie, ponieważ usuwa przyczynę zmian, czyli ucisk wywierany na nerw pośrodkowy.”

Hmmm…. Operacja usuwa PRZYCZYNĘ ?

Operuje się SKUTEK. I w tym przypadku – niestety z reguły z marnym SKUTKIEM, gdyż cieśń po operacji baaardzo lubi nawracać. A to na skutek bliznowców, które wrastają w głąb kanału nadgarstka i wtedy faktycznie występuje mechaniczny ucisk.

W Somaticmed – koncentrujemy się na tym, aby znaleźć Przyczynę by usunąć Skutek🙂

W przytoczonej powyżej cieśni nadgarstka przykładowych przyczyn może być wiele – wymienię tylko kilka. I są z reguły bardzo daleko od nadgarstka np.:

  • uwięźnięcie nerwu
  • problemy z kręgosłupem w odcinku szyjnym
  • złe odżywienie nerwu
  • problemy z drenażem płynów w obrębie nerwu
  • nieprawidłowe ukrwienie nerwu
  • itp.

Skuteczna terapia cieśni nadgarstka obejmuje działania manualne na całej długości przebiegu nerwu i innych ważnych strukturach ciała. Całościowe spojrzenie na problemy zdrowotne pacjenta i faktyczną pomoc w usunięciu przyczyny. Nie skutku. I to bez operacji 🙂

mgr Maciej Dubicki