Nasze stopy są dość złożone pod względem anatomicznym i funkcjonalnym.

Każda z nich składa się z 26 kości, ponad 30 połączeń stawowych i ponad setki więzadeł. Dzięki swojej skomplikowanej budowie mogą zapewnić stabilną podstawę do przenoszenia ciężaru ciała, dopasować się do kształtu terenu, a także umożliwiają przemieszczanie się z różną prędkością.

Niestety, stopy jak każdy inny segment naszego ciała, są narażone na urazy, zwłaszcza podczas aktywności fizycznych. Do najczęstszych zmian przeciążeniowych możemy zaliczyć zapalenie ścięgna Achillesa i entezopatię rozcięgna podeszwowego.

Do zapalenia ścięgna Achillesa dochodzi na skutek przeciążenia tej struktury…

Charakterystycznym objawem jest ból okolicy tylnej podudzia, nieco powyżej kości piętowej. Dolegliwości często nasilają się przy dotyku, a dana okolica ścięgna może być obrzęknięta i ucieplona. Rozpoznanie opiera się na badaniu klinicznym i wywiadzie, możliwe jest poszerzenie diagnostyki o badania obrazowe, np. USG aby określić stopień zaawansowania zmian.

Jeśli mamy już rozpoznanie to konieczne jest wdrożenie leczenia. W tym przypadku bardzo skuteczna jest rehabilitacja poparta farmakoterapią (leki przeciwzapalne). Stosuje się przede wszystkim terapię manualną i odpowiednie ćwiczenia. Niezwykle ważne jest jak najszybsze podjęcie leczenia. Nieleczone zmiany przyczyniają się do osłabienia ścięgna Achillesa, co w konsekwencji może spowodować nawet jego zerwanie.

Innym często spotykanym problemem związanym z aktywnością fizyczną jest entezopatia rozcięgna podeszwowego.

Są to zmiany zapalno-zwyrodnieniowe na przyczepie struktury jaką jest rozcięgno podeszwowe do kości piętowej. Rozcięgno obejmuje całą podeszwową stronę stopy, przebiega od pięty aż do podstawy palców. Podczas chodu czy biegu przenosi znaczne obciążenia i nadaje dynamiki ruchom stopy, zwłaszcza podczas wybicia.

Charakterystycznym objawem tej entezopatii jest ból w okolicy pięty, często nasilający się podczas pierwszych kroków z rana lub po odpoczynku, a po “rozchodzeniu” może nieznacznie ustępować.

Leczenie.

Leczenie polega na pracy manualnej na tkankach miękkich, wykorzystaniu głębokiego masażu poprzecznego oraz ćwiczeń rozciągających.

Tak jak w przypadku zapalenia ścięgna Achillesa konieczne jest wdrożenie leczenia. Dolegliwości nieleczone nie przechodzą same, a ich stan może się pogarszać, powodując coraz większy ból i ograniczając funkcję. Należy również pamiętać, że im dłużej “przechodzony” problem, tym trudniejszy i dłuższy proces leczenia.

Nie czekaj, zapraszam do gabinetu.

mgr Michał Grzesiuk